Islandia zostanie dotknięta rachunkiem w wysokości 140 milionów funtów za uruchomienie swoich zamrażarek, gdy ceny energii gwałtownie wzrosną

ŻYWNOŚĆ I AMP Drink

Islandia mocno ucierpi z powodu rosnących w tym roku rachunków za energię z powodu ogromnego uzależnienia od zamrażarek.

Sprzedawca mrożonych towarów miał w zeszłym roku ogromny rachunek za energię wynoszący 70 milionów funtów, co odpowiada około 2 procentom jego sprzedaży. Tylko w pierwszym kwartale jego rachunek wzrósł o 19 milionów funtów, co sugeruje, że w tym roku jest na drodze do ponad dwukrotnego wzrostu.

Ceny energii poszybowały w górę po inwazji Rosji na Ukrainę. A dyskontowy sklep spożywczy, który ma blisko 1000 sklepów w Wielkiej Brytanii, jest narażony, ponieważ jedna trzecia jego sprzedaży to mrożonki.

W swoim najnowszym raporcie rocznym Islandia stwierdziła, że ​​niestabilny rynek energii oznacza, że ​​„nie będzie w stanie uniknąć tymczasowego zmniejszenia zysków” w tym roku.

Agencja ratingowa Fitch powiedziała, że ​​niskie marże zysku i względny brak hedgingu, w przypadku których firmy uzgadniają z dostawcami ustalanie cen z dużym wyprzedzeniem, narażają ją na zmienność.

Fitch spodziewa się, że tegoroczne zyski Islandii spadną poniżej 100 mln funtów w porównaniu do 126 mln funtów w zeszłym roku, ponieważ Islandia nie będzie w stanie w pełni przerzucić rosnących kosztów energii.

Agencja dodała, że ​​jeśli koszty energii będą nadal rosły, zyski będą konsekwentnie obniżane i będzie mniej zdolna do spłacania długów. Pomimo ponurych perspektyw cen energii, Islandia powiedziała, że ​​będzie coraz częściej odbierać klientów od rywali, ponieważ kupujący przenoszą się z towarów świeżych na mrożone, aby zaoszczędzić gotówkę.

Wyślij 10 artykuł do znajomego

Aby korzystać z tej funkcji, musisz być zalogowany.

Zaloguj się tutaj